18 Ekim 2008 Cumartesi

YANKILAR VE YANSIMALAR..

WWW.turk724.com
Yerel Mühendisten Türkiye'nin İhtiyacını Karşılayacak Doğalgaz Kaynağımız Var İddiası (function fontbuyut(r)
Erzincanlı mühendis Hüseyin Hüsnü Gürel,
memleketinde Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacını karşılayacak hatta yurtdışına bile ihraç edecek kadar büyüklükte doğalgaz bulunduğunu iddia ederek, "Erzincan'da doğalgaz var, bu yalansa beni asın, mahkemeye verin, cezalandırın ama doğruysa Türkiye'yi kurtarır.
Bu doğalgaz küçük bir olay değildir, Erzincan'ı altından yapar" dedi.78 yaşındaki mühendis Hüseyin Hüsnü Gürel, Erzincan ve Marmara Bölgesi'ndeki doğalgaz varlığıyla ilgili TBMM Başkanı Köksal Toptan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e raporlar gönderdiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacağını söyledi.
Türkiye'nin en büyük doğal afeti Erzincan'daki 1939 depremine ve son olarak 1983'teki depreme tanık olan Gürel, sarsıntılar öncesi duyulan korkunç patlama seslerinin nedeni araştırarak bu seslerin bölgedeki zengin doğalgaz yataklarından kaynaklandığınıtespit ettiğini söyledi. Hazırladığı raporda bunu belgeleyen Gürel, "Erzincan'da doğalgaz var, bu yalansa beni asın, mahkemeye verin, cezalandırın ama doğruysa Türkiye'yi kurtarır. Bu doğalgaz küçük bir olay değildir, Erzincan'ı altından yapar" diye konuştu.Erzincan ve Marmara'da deprem olmadan önce bölge halkının yer altından büyük sesler duyduğunu ifade eden Gürel, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Sesin hızı saniyede 346 metredir, deprem hareketinin hızı ise saniyede 5 bin kilometredir. Yani deprem hızı sesten 15 bin defa daha büyüktür. Yer altında önce bir deprem hareketi başladığı zaman önce hareketten önce ses gelmesi gerekir.
Erzincan ve Marmara Bölgesi'nde depremden önce ses işitilir.
Bu fizik kanunlarına aykırıdır. Bunun nedeni açıktır, depremdenönce doğalgaz patlaması yaşanıyor" şeklinde konuştu.Doğalgazın bulunduğu yerleri 'düdüklü tencereye' benzeten Gürel, "Bir düdüklü tencerenin içine kum, çakıl ve doğalgaz koyup patlatırsanız üzerinde tren bile olsa havaya hoplatır" dedi.
Gürel ayrıca Erzincan'daki depremlerde geceleri yerden göğe ulaşan doğalgazın yandığını ve yerdeki tüm karları erittiğine şahit olduğunu söyledi. Erzincan Ovası'nda bulunan doğalgazın hem kentin hem de Türkiye'nin kaderini değiştirebilecek zenginlikte olduğunu savunan Gürel, şunları söyledi:"Ben Erzincan depremini gördüm. Büyük de bir patlama gördüm.
Depremden önce doğalgaz patlıyor. Marmara ve Erzincan'da depremlerde nur gibi ışıklar meydana gelir. Bu doğalgazın yanması sonucu oluşur.
Tabii afetlerin nedenlerinden biri de doğalgazdır. Gökteki doğalgaz yanıyor, yerdeki karları eritiyor. Hesap edersek trilyonlarca metreküptür. Hava soğuktur. 92 depreminde eksi 11.3 dereceyi şeker fabrikası tespit etmiştir. Sabaha kadar karlar erimiştir. Türkiye'nin yıllık ihtiyacı 20 milyar metreküptür.Bunun en az 5-6 misli gaz gökte yanıyor.
Erzincan'ın bir özelliği var, faylar çok kötüdür, ben bunları kabul ediyorum. Faylardan doğalgaz kaçar, petrol geçer. Yalnız Erzincan'ın bir özelliği var, Arabistan kıtası Anadolu'yu muazzam kuvvetle iter, faylar kırılır, çatlar, deprem olur.
Depremlerden bir gün, yarım gün evvel gaz çıkmaya başlar. Deprem olur olmaz Arabistan Anadolu'yu, Erzincan Ovası'nı ittiği için bu faylar vana gibi kapanır. Bu kırılan faylardan doğalgaz sızar. Bana diyorlar ki Azerbaycan'da,İrlanda'da doğalgaz çıkıyor. Bizim doğalgazımız çıkmıyor ama bu bizim lehimizedir. Bir gün iki gün çıkıyor, gökte yanıyor, karları eritiyor ve sonra kapanıyor. Eğer Erzincan Ovası'ndaki gökte yanan doğalgaz, Erzincan ovasındaki soğuk havayı trilyonlarca metreküp ısıtıyorsa, ovadaki karları eritiyorsa, bunun hesabını yaparsanız Türkiye ortalamasının üstündedir. Bir avuç gazla olmaz bu.
Devlet bunu incelemeli, gereken araştırmayı yapmalıdır.
Bu doğalgaz Türkiye'nin ve Erzincan'ın kaderini değiştirir.
Küçükbir olay değildir. Bu Erzincan'ı altından yapar. Erzincan'da doğalgaz var, bu yalansa beni asın, mahkemeye verin, cezalandırın ama doğruysa Türkiye'yi kurtarır." Hüseyin Hüsnü Gürel, bölgedeki doğalgaz varlığının büyük bir nimet olmakla birlikte aynı zamanda ciddi bir tehdit de oluşturduğunun altını çizerek, devletin bu konuya el atmasını istedi.
Osmanlı Padişahı 2. Beyazıt'ın 1509 depreminde kentin çeşitli yerlerine 400 kuyu kazdırdığını ve çok az masrafla İstanbul'u bu deprem sarsıntılarından kurtardığını anlatan Gürel, bu kuyular ile yeraltı düdüklü tenceresine 400 delik açıldığını, kuyuların denge bacası görevi yaparak basıncı azalttığını kaydetti.
Gürel, Marmara Bölgesi ile Erzincan Ovasında 20-30-50-100 metre gibi az derinliklerde geniş çaplı kuyular kazdırılarak, bu yerlerin çok az masrafla çok korkunç afetlerden kolayca kurtarılabileceğiuyarısında bulundu.
Erzincan Ovası'nda çok zengin doğalgaz yatağı varlığının kesin olarak belli olduğunu ve her deprem gecesi Türkiye'nin yıllık doğalgaz ihtiyacından daha fazlası doğalgazın gökte yandığını savunan Gürel, Erzincan Ovası'ndaki zengin doğalgaz yatağı ortaya çıkarıldığı takdirde, Türkiye'nin bütün doğalgaz ihtiyacı karşılandıktan sonra fazlasının ihraç edilebileceğini söyledi. Gürel, bu çok zengin doğalgaz yatağı ile Türkiye'nin doğalgaz bakımında dışa bağımlılıktan kurtulacağını ve yüz binlerce insana işimkanı sağlanacağını öne sürdü.
Gürel, Erzincan ve Marmara Bölgesi'ndeki doğalgaz varlığına ilişkin raporu başta TBMM, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlara gönderdi. Gürel, rapordan Başbakan Erdoğan'a da göndereceğini sözlerine sözlerine ekledi.
**DOĞALGAZ DA ŞOK İDDİA
ZEKİRDEK: www.zekirdek.com/haber-dogalgazda-sok-iddia-22244.html -
İMPRESSARİO: impressario.azbuz.com/blog/yazi/oku/.../TURKIYENIN-YERALTI-ZENGINLIKLERI-NEDEN-KIM-CIKARTTIR...
OPTION: option=com_content&view=article&id=264:erzncanda-doalgaz-&catid...53
GOOGLEE: groups.google.com.tr/group/.../web/mteri-kizitirma-cazgirlii-yapan-pazarlamaci-taraf-tr-lar-onlar
HABER.IPGHABER: haber.lpghaber.com/-Muhendisten-Turkiye-nin-Ihtiyacini-Karsilayacak-Dogalgaz-Kaynagimiz-Var-Iddiasi--resimleri-1-1...
FİKİRYOLU: www.fikiryolu.com/category/6-kitap-makale/biraz-da-psikoloji/ - 167k
YASNİ.DE: www.yasni.de/person/g%FCrel/h%FCsn%FC/h%FCsn%FC-g%FCrel.htm - 48k -
MİGEM: www.migem.gov.tr/links/duyurular/genel/TOPLAM%201%20(c)%20İPTAL%20SON%20HALİ.htm - Benzer sayfalar
Y O R U M L A R : (Erzincan Haber, 18 Ekim 2008)
Gönderen: Misafir Tarih: 18.10.2008 Saat: 14:01
HÜSEYIN Bey diyorsa bu dogrudur ve buna devletin de kulak vermesi lazim.
Ayni anda gaz sikismasi yüzünden olan depremlerin etkiside azalir. Kendisisini tanirim uzun yillar madencilik yapmistir. Belkide hala yapiyordur yaninda calismis tim insana deyer verisi vede sürekli arastiran yanina hep hayran olmustum kendisini bu vesileyle yürekten selamliyorum (Austria )dan- kemal yilmazcelik[ ]
Gönderen: Misafir Tarih: 18.10.2008 Saat: 20:37
EVET:Ben,Mak.müh NEŞET MUTLU..:Bundan 3 yıl öncydi Ankara'da iken Sn.Hüseyin Gürel bey beni aradı Küçükesat taki bürosunda bu konuyu görüştük.Numuneyi.. denedik Taş halinde bulunan Doğalgaz yanmaya başladı.. laboratuvar deneylerini ve raporları beraberce inceledik..ben şahsen konuyu ciddi buluyorum.incelenmesi gerekiyor.. ne kaybederiz.. Devlet veya Özel Sektör el atarlarsa TÜRKİYEMİZ KAZANIR: slm.. MUTLU MÜHENDİSLİK- CEVHER KOMBİ DOĞALGAZ ISI SİSTEKLERİ 05384336364 -0446 224 40 00 ERZİNCAN[ ])Gönderen: Misafir Tarih: 18.10.2008 Saat: 23:15
Türkiye orojenik ve epirojenik hareketlerini 3. zamanda tetis denizinin altından kurtularak tamamlamıştır.. Yani Türkiye bahsi geçen avrupa ülkelerinden daha sonraları oluşumunu tamamlamıştır. Karadenizdeki mediterranizasyon olayını da benzetecek olursak Karadeniz hem doğal gaz olarak hem de plakton bakımından dünya üzerindeki en zengin alanlardan biridir. Bu yüzden sadece Erzincan değil, tetis denizinden arta kalan tortulların altında kalan canlıların ayrışması esnasında çok büyük gazlar açığa çıkması muhtemeldir.Erzincan'a bakacak olursak Ergan dağı Toros dağ kıvrımlarının devamı, Esence ise dağları ise Kuzey Anadolu dağlarının devamıdır. Yani Erzincan ovası farklı dağ kıvrımlarının kesişme noktasıdır. Bu da dolayısıyla deprem yönüyle Erzincanı zengin kılacaktır ancak varsayılan teoriler doğru ise bu faylardan gaz çıkışı son derece normaldir; Erzincan ve Türkiye içinse bulunmaz bir fırsattır. Zaten Ekşisuda yer altında gaz çıkışlarını gözümüzle görmüyor muyduk? Ancak bu gazı çıkarmak için de güçlü bir irade, güçlü bir Türkiye olması gerekli. Bunu da sağlayacak bir irade ne yazık ki ancak Atatürk döneminde olmuştur. Şimdilerde bu gazı çıkarmak ancak heba ederek harcanır.Teşekkürler.

1 yorum:

Yalçın dedi ki...

Sayın Gürel
Ülkemizde petrol var, doğalgaz var, ama meşhur kırmızı hat'ta var.Bu işle uğraşan iki değerli memleketseveri kaza süsüyle susturdular.Sizde de ikaz ile itibarsızlaştırma, küstürme yolunu seçmişler,hem de petrol türevi bir işle küsme meslekdaşım aydırmaya, uyandırmaya devam.Önümüzde başka köy yok.Mevla'nın köyü,bizim köyümüz. YALÇIN KOÇAK...